ساده‌ترین روش‌ها برای ترکیب رنگ قهوه ای با گواش

ساده‌ترین روش‌ها برای ترکیب رنگ قهوه ای با گواش

رنگ قهوه‌ای یکی از مهم‌ترین رنگ‌ها در نقاشی است که مخصوصا به هنگام کار با گواش حرفه ای باید به درستی ترکیب شود. شما در هنگام نقاشی، به انواع مختلفی از رنگ‌های قهوه‌ای نیاز دارید و باید برای واقعی‌تر کردن آثار هنری خود، ترکیب رنگ قهوه ای با گواش را بلد باشید. البته متاسفانه، تهیه رنگ قهوه‌ای به مراتب پیچیده‌تر از اکثر رنگ‌ها است. اما نگران نباشید، ما در ادامه، به این موضوع که چه رنگ‌هایی می‌توانند رنگ قهوه‌ای را تشکیل دهند و چگونه می‌توان انواع مختلفی از این رنگ را به دست آورد، صحبت کرده‌ایم.

درک پالت رنگ قهوه‌ای

اما یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد بعد از خرید گواش تهیه رنگ‌های مختلف قهوه‌ای با آن است. رنگ قهوه مفهوم گسترده‌ای است که برای توصیف یک رنگ با تعداد زیادی تونالیته رنگی مختلف به کار می‌رود. مثلا تونالیته رنگ چشم قهوه‌ای ممکن است کاملا متفاوت با یک تکه چوب قهوه‌ای روشن باشد. انواع مختلفی از سایه‌های رنگ قهوه وجود دارد، بنابراین درک پالت کامل قهوه بسیار مهم است. رنگ‌های قهوه می‌توانند رنگ‌های روشنی مثل بژ، تیره، سرد، گرم و همچنین با سایه‌های دیگرمانند زرد یا نارنجی ترکیب شوند.

زمانی که به هر رنگی نگاه می‌کنید، سه جنبه اساسی وجود دارد که واقعاً برای درک ترکیبات آن رنگ مهم است. این سه جنبه عبارتند از:

  1. رنگ اصلی (Hue): قرمز، آبی و زرد
  2. شدت/اشباع (Intensity/Saturation): این ویژگی نمایانگر نورانی بودن و جذابیت رنگ یا کمیت آن است، یعنی آیا رنگ روشن است یا مات.
  3. ارزش رنگ (Color Value): این ویژگی نمایانگر نورانی بودن یا تاریک بودن رنگ خاصی است. به عنوان مثال، شما می‌توانید رنگ‌های قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای تیره و بسیاری از سایه‌های میانی بین این دو را داشته باشید. این سایه‌ها به ارزش رنگ اشاره دارند. حالا قبل از اینکه بخواهیم در مورد ترکیب رنگ قهوه ای با گواش صحبت کنیم، بهتر است رنگ‌های تشکیل‌دهنده رنگ قهوه‌ای را معرفی نماییم.

چه رنگ‌هایی رنگ قهوه‌ای را تشکیل می‌دهند؟

برای درک اینکه چه رنگ‌هایی می‌توانند رنگ قهوه‌ای روشن یا رنگ شکلات تیره تولید کنند، باید نگاهی دقیق به دایره رنگ بیندازیم و روابط بین هر رنگ را مشاهده کنیم. داشتن درک خوبی از این موضوع به شما کمک می‌کند تا در تهیه انواع رنگ قهوه‌ای با گواش به راحتی تصمیم بگیرید.

رنگ‌های اصلی

رنگ‌های اصلی، مهم‌ترین رنگ‌هایی هستند که باید در هر مجموعه نقاشی داشته باشید. این رنگ‌ها رنگ‌هایی هستند که نمی‌توان آن‌ها را با ترکیب رنگ‌ها به دست آورد و بلکه باید به عنوان رنگ‌های خالص خریداری شوند. تنها سه رنگ اصلی وجود دارد: قرمز، زرد و آبی.

با ترکیب مختلف این سه رنگ با نسبت‌های مختلف، می‌توانید رنگ‌های متنوعی ایجاد کنید. اما چگونه می‌توان با استفاده از رنگ‌های اصلی گواش، رنگ قهوه‌ای ساخت؟ کافیست مقدار مساوی از هر کدام از این رنگ‌ها را با یکدیگر مخلوط کنید تا به یک سایه قهوه‌ای برسید. مثلا در تمامی محصولات برندهای گواش ساکورا هر سه رنگ موجود هستند و با ترکیب آن‌ها می‌توانید رنگ قهوه‌ای‌تان را بسازید. شما می‌توانید برای خرید گواش ساکورا، آریا، پنتل و سایر برندهای گواش به وبسایت گواش استور مراجعه کنید.

اگر این کار را انجام دادید اما می‌خواهید رنگ قهوه‌ای را روشن‌تر کنید، می‌توانید کمی سفید اضافه کنید. اگر نسبت‌های رنگ‌ها را تغییر دهید، می‌توانید به سایه‌ها و رنگ‌های مختلفی از ترکیب رنگ قهوه ای با گواش دست یابید.

رنگ‌های  ثانویه

رنگ‌های دومی نتیجه ترکیب دو رنگ اصلی با یکدیگر هستند. این رنگ‌ها شامل بنفش، سبز و نارنجی می‌شود. برای تهیه رنگ‌های دومی، می‌توانید رنگ‌های زیر را با هم مخلوط کنید:

– آبی + قرمز = بنفش

– آبی + زرد = سبز

– زرد + قرمز = نارنجی

اما کدام رنگ‌های ثانویه رنگ قهوه‌ای را می‌سازند؟ نارنجی و آبی می‌توانند رنگ قهوه‌ای را بسازند. همچنین قرمز و سبز هم می‌توانند رنگ قهوه‌ای را تولید کنند. رنگ‌های ثانویه همچنین می‌توانند برای اضافه کردن تغییرات به سایه قهوه‌ای ایجاد شده توسط سه رنگ اصلی مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، اگر از یک بنفش گرم از گواش ۱۲ رنگ ساکورا و یک نارنجی گرمتر از همان پلت را استفاده کنید، می‌توانید یک ترکیب رنگ قهوه ای با گواش با رنگ‌های بنفش بسازید.

رنگ‌های متضاد

رنگ‌های متضاد، رنگ‌های متفاوتی هستند که مستقیما در مقابل یکدیگر در دایره رنگی قرار دارند. این رنگ‌ها زمانی خوب کار می‌کنند که با یکدیگر استفاده شوند. برای ترکیب رنگ قهوه ای با گواش می‌توانید دو رنگ تضادی را با هم مخلوط کنید. همچنین می‌توانید با اضافه کردن کمی بیشتر و کمتر از هر رنگ، سایه‌های مختلف از رنگ قهوه‌ای را ایجاد کنید. وقتی شروع به ترکیب رنگ قهوه‌ای با استفاده از رنگ‌های تضادی می‌کنید، می‌توانید ببینید که چقدر تونالیته رنگ‌های مختلفی از قهوه‌ای داریم.

رنگ‌های متضاد برای رنگ‌های اصلی به شرح زیر هستند:

– سبز و قرمز

– آبی و نارنجی

– بنفش و زرد

ترکیب هر جفت از این رنگ‌ها نوعی مختلف از رنگ قهوه‌ای را تولید می‌کند.

ترکیب رنگ قهوه ای با گواش

اگر شما از مجموعه گسترده از رنگ‌های گواش برای ایجاد ترکیب قهوه‌ای ندارید، می‌توانید از رنگ دوم برای ترکیب رنگ قهوه‌ای استفاده کنید. تا زمانی که درک خوبی از رنگ‌ها داشته باشید، این کار انجام پذیر است. اگر نمی‌خواهید رنگ قهوه‌ای را از سه رنگ اصلی بسازید، می‌توانید یک رنگ  ثانویه را با رنگ متضاد خود ترکیب کنید. اما چطوری ترکیب رنگ قهوه ای با گواش با رنگ‌های دوم بسازیم؟

– زرد + بنفش = قهوه‌ای

– سبز + قرمز = قهوه‌ای

– آبی + نارنجی = قهوه‌ای

اگر می‌خواهید رنگ قهوه‌ای روشن بسازید، می‌توانید کمی سفید اضافه کنید.

طیف رنگی ترکیب رنگ قهوه ای

 ترکیب رنگ قهوه‌ای روشن یا تیره با گواش

اگر می‌خواهید رنگ قهوه‌ای روشن بسازید، ابتدا با استفاده از سه رنگ اصلی یک رنگ قهوه‌ای معمولی بسازید. وقتی این رنگ‌ها با هم مخلوط شوند، می‌توانید با اضافه کردن کمی رنگ سفید آن را روشن‌تر کنید. همیشه از مقدار بسیار کمی از رنگ سفید استفاده کنید و کم کم مقدار بیشتری را اضافه کنید تا به سایه دقیقی برسید. ساخت رنگ قهوه‌ای با این روش با رنگ‌های گواش ۶ رنگ ساکورا به سادگی امکان‌پذیر است.

تهیه رنگ قهوه‌ای تیره کمی پیچیده‌تر است. می‌توانید با افزودن مقدار بسیار کمی از رنگ سیاه رنگ قهوه‌ای را تاریک‌تر کنید. با این حال، رنگ سیاه از ترکیب تمامی رنگ‌های مختلف تشکیل شده است، بنابراین نقاشی‌های سیاه ممکن است شامل چندین پیگمنت باشند. وقتی رنگ سیاه اضافه می‌کنید باید مراقب باشید چون ممکن است رنگ را تغییر دهد. بعضی اوقات بهتر است از رنگ تیره‌تر در مخلوط قهوه‌ای بیشتری استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر از ترکیب آبی و نارنجی استفاده می‌کنید، برای تولید یک سایه قهوه‌ای تیره‌تر کمی بیشتر از رنگ آبی اضافه کنید. برای تیره‌کردن ترکیب رنگ قهوه ای با گواش نیز می‌توانید از رنگ بنفش استفاده کنید.

سوالات متداول

چگونه با گواش می‌توان رنگ قهوه‌ای بسازیم؟

برای ساختن رنگ قهوه‌ای باید رنگ‌های مختلف را با یکدیگر ترکیب کنید. روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. متداول‌ترین روش این است که مقادیر مساوی از هر سه رنگ اصلی را با یکدیگر ترکیب کنید. به علاوه، می‌توانید رنگ‌های ثانویه را با رنگ تضادی خود ترکیب کنید. در متن بالا به طور مفصل در مورد ترکیب رنگ قهوه ای با گواش صحبت کرده‌ایم.

رنگ مکمل چیست؟

رنگ‌ مکمل را می‌توان با یافتن یک سایه روی دایره رنگی و نگاه کردن به رنگ مقابل آن پیدا کرد. مثالی از این موضوع، سبز و قرمز است.

قهوه‌ای رنگی گرم یا سرد است؟

رنگ قهوه‌ای می‌تواند در هر دو گروه قرار بگیرد. برخی از انواع سایه‌های قهوه‌ای دارای رنگ‌های زرد، قرمز یا نارنجی هستند که آن‌ها را به رنگ گرم تبدیل می‌کند. دیگر انواع قهوه‌ای شامل بیشترین مقدار آبی یا بنفش هستند که آن را به یک رنگ سرد تبدیل می‌کند.

آیا رنگ کاراملی می‌تواند به رنگ قهوه‌ای تیره تبدیل شود؟

بله. برای انجام این کار، ابتدا یک رنگ قهوه‌ای تیره جداگانه از رنگ قرمز و سبز بسازید. سپس به آرامی مقدار کمی از آن را به رنگ کاراملی اضافه کنید تا به سایه دلخواه برسید.

آیا می‌توانید از رنگ خاکستری به رنگ قهوه‌ای تبدیل کرد؟

کافیست به رنگ خاکستری کمی زرد، قرمز و آبی اضافه کنید. این مواد را با یکدیگر مخلوط کنید تا به رنگ قهوه‌ای برسید. رنگ خاکستری رنگی بسیار خنثی است، بنابراین می‌تواند به رنگ قهوه‌ای تبدیل شود. بهتر است کمی  تست کنید تا به سایه دقیقی برسید.

چگونه می‌توان رنگ قهوه‌ای روشنی ساخت؟

ابتدا با ساخت یک رنگ قهوه‌ای معمولی شروع کنید. سپس با اضافه کردن کمی زرد و سفید آن را روشن کنید تا به سایه دلخواه برسید.

چه رنگ‌هایی رنگ قهوه‌ای یا بژ می‌سازند؟

ساختن ترکیب رنگ قهوه ای با گواش بسیار آسان است، زیرا فقط نیاز به ترکیبی از سه رنگ اصلی نیاز دارید. برای تبدیل هر رنگ قهوه‌ای به یک سایه از بژ، تنها نیاز است کمی سفید اضافه کنید تا به سایه مورد نظر برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *