پاک کردن گواش از لباس با سه ترفند ساده و راحت

پاک کردن گواش از لباس با سه ترفند ساده و راحت

همه ما عاشق وقت گذرانی با سرگرمی‌های مختلف هستیم اما گاهی اوقات، این سرگرمی‌های لذت‌بخش می‌توانند اثرات جانبی ناخواسته داشته باشند. کار با گواش حرفه ای از جمله سرگرمی‌هایی است که می‌تواند دردسرهای بزرگی را با خود به همراه داشته باشد. همین یکی از مواردی است که بسیاری از والدین را از خرید گواش برای کودک دلبند خود منصرف می‌کند. اما ما به شما می‌گوییم که نگران نباشید. چرا که ما در این مقاله، به شما راه‌حل‌های ساده‌ای را در مورد پاک کردن گواش از لباس معرفی کرده‌ایم. حتما تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

نحوه پاک کردن گواش از لباس

معمولا بسیاری از والدین با هر بار استفاده گواش برای کودکان خود با دغدغه‌های زیادی مواجه می‌شوند. اما خبر خوب اینکه شما برای پاک کردن لکه گواش از روی لباس، شما می‌توانید از ساده‌ترین روش ممکن استفاده کنید.

همچنین قبل از استفاده از هر نوع پاک کننده خاص برای تمیز کردن لکه‌های گواش، ابتدا باید آن را در یک نقطه نامحسوس و پنهان از لباس تست کنید. به این ترتیب مطمئن می‌شوید که پاک کننده به پارچه آسیب نمی‌زند. توجه کنید که ممکن است در بعضی از موارد، پاک کننده‌های خاص به جای کمک، باعث بدتر کردن لکه گردند. بنابراین، تست در یک نقطه پنهان از لباس مهم است تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

لازم است به این نکته اشاره کنیم شما عزیزان برای خرید گواش ساکورا، پنتل، پارس و… به وبسایت گواش استور مراجعه کنید.

روش اول: پاک کردن لکه‌های تازه

 1. گواش، نوعی رنگ مبتنی بر چسب است، بنابراین بهتر است آن را بلافاصله پاک کنید. شما باید سعی کنید پاک کردن گواش از لباس را تا زمانی که خشک نشده‌اند، شروع کنید. اگر لباس‌ها آغشته به گواش برای شما با ارزش هستند، بلافاصله به کار بپردازید. اینکار باعث می‌شود که لکه به سادگی از پارچه جدا شود. توجه کنید درصورتی که لکه‌های گواش خشک شوند، پاک کردن آن دشوارتر خواهد بود.
 2. لباس را زیر آب سرد جاری قرار دهید و لکه را با ملایمت شستشو دهید. از آب گرم استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث شود لکه بیشتر به پارچه بچسبد.
 3. با استفاده از صابون خانگی، روی لکه کف ایجاد کنید. سپس به مدت 10-20 دقیقه اجازه دهید تا صابون وارد لکه شود.
 4. سپس دوباره لباس را زیر آب سرد بگیرید تا صابون و گواش از پارچه پاک شوند. این کار را تا زمانی که لکه کاملا از بین رود تکرار کنید. اگر لکه هنوز باقی مانده باشد، تکرار کردن این مراحل می‌تواند به شما کمک کند تا لکه را به طور کامل از لباس پاک کنید.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، قبل از استفاده از هر گونه مواد پاک‌کننده‌ی خاص برای گواش، حتماً ابتدا آن را در یک نقطه نامعلوم و پنهان از لباس تست کنید تا مطمئن شوید که مواد پاک‌کننده به پارچه آسیب نمی‌زنند.

تصویری از نحوه قرار دادن لباس زیر آب برای پاک کردن لکه گواش

روش دوم: پاک کردن گواش خشک شده

اگر به هر دلیلی نتوانستید پاک کردن گواش از لباس را بلافاصله شروع کنید، از مراحل زیر کمک بگیرید:

 1. ابتدا بخش خشک شده از رنگ گواش را با یک مسواک از لباس حذف کنید. گواش معمولا یک مخلوط غلیظ است. بنابراین، روی لباس به صورت گودال‌های خشک خواهد نمود.
 2. حالا لباس را حداقل به مدت 30 دقیقه در یک محلول صابونی خیس کنید. ببینید گواش به چه حالتی در می‌آید؛ شاید نیاز به زمان بیشتری برای خیس شدن یا داشته باشید.
 3. حالا از صابون یا هر ماده دیگری برای حذف لکه‌ها استفاده کنید. قسمتی از لباس که کثیف است را کف بزنید و دوباره مدتی بگذارید تا ماده شوینده با گواش واکنش نشان دهد.
 4. حالا از شستشوی معمولی استفاده کنید و منتظر خشک شدن باشید. اگر لکه‌ها هنوز پاک نشده‌اند، مراحل بالا را دوباره تکرار کنید.

روش سوم: استفاده از حلال‌های قوی‌تر

اگر پاک کردن گواش از لباس با روش‌های معمولی کارساز نبود، می‌توانید از یک ماده‌ی قوی‌تر برای پاک کردن آن استفاده کنید. مراحل انجام این کار به شرح زیر است:

 1. ابتدا یک حلال انتخاب کنید. می‌توانید از موادی مانند استون یا بنزین استفاده کنید. استفاده از استون (Acetone) می ‌تواند موثر باشد، اما باید فقط برای برخی از پارچه‌ها به کار برده شود. بنابراین، قبل از استفاده از این ابزار، اطمینان حاصل کنید که ترکیب آن به پارچه آسیب نمی‌زند. این مورد همچنین برای بنزین نیز صدق می‌کند.
 2. کمی پنبه را در محلول حلال خود بغلطانید تا کاملاً خیس شود.
 3. سپس پنبه را مستقیما بر روی لکه گواش قرار دهید. با دقت و با حرکات خفیف، از لبه‌ها به مرکز لکه حرکت کنید و لکه را تمیز کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا گواش از پارچه جدا شود.
 4. حالا لباس را در آب حاوی مایع ظرفشویی یا صابون ملایم بشویید. برای پاک کردن گواش از لباس حتما از آب سرد استفاده کنید و لباس را به دقت شستشو دهید تا ماده‌ی حلال از آن جدا شود.
 5. در نهایت، لباس را در ماشین لباسشویی بشویید. از دمای مناسب برای نوع پارچه‌ی لباس اطمینان حاصل کنید و از مواد شوینده معمولی استفاده کنید.

هینطور قبل از استفاده از هر حلالی، از آن در یک نقطه پنهانی از لباس تست کنید تا مطمئن شوید که به پارچه آسیب نخواهد زد. همچنین در هنگام استفاده از حلال‌ها بسیار دقت کنید و از تماس مستقیم آن با چشم، پوست، و مواد قابل اشتعال خودداری کنید.

تصویری از نحوه پاک کردن لباس با ابر برای پاک کردن لکه گواش از روی لباس

نکات مفیدی که باید بدانید:

 1. به یاد داشته باشید که پاک کردن لکه‌های تازه آسان‌تر است: لکه‌های گواش تا زمانی که خشک نشده‌اند، به راحتی از پارچه جدا می‌شوند. بنابراین، هر چه سریعتر پاک کردن گواش از لباس را شروع کنید تا از چسبیدن دائمی آن به پارچه جلوگیری کنید.
 2. اگر از موادی با بوی قوی برای پاک کردن لکه‌ها استفاده کرده‌اید، پس از پاک کردن لباس، آن را در آبی که مخلوط با مواد معطر است، شستشو دهید و سپس آن را در هوای تازه خشک کنید. این کار به حذف بوی نامطبوع مواد شیمیایی کمک می‌کند.
 3. هنگام استفاده از مواد شیمیایی برای پاک کردن لکه‌ها، همیشه به تجهیزات مراقبتی توجه داشته باشید. دستکش‌ها، عینک محافظ، و لباس مناسب از جمله تجهیزات مورد نیاز هستند.
 4. در مکان‌هایی با تهویه خوب کار کنید. تهویه مناسب از جلوگیری از تجمع بخارات مضر و ایجاد محیط کاری ایمن کمک می‌کند.
 5. هنگام کار با رنگ‌های گواش، از یک پروژه و آستین‌های مناسب استفاده کنید تا لباس‌هایتان را از محافظت کنید. این اقدامات می‌توانند از حفظ لباس‌های مورد علاقه‌تان و پیشگیری از لکه‌های ناخواسته کمک کنند.
 6. به هنگام پاک کردن گواش از لباس حتمااز آب سرد استفاده کنید. آب گرم فقط به تثبیت بیشتر پایه‌ی چسبنده گواش بر روی لباس کمک می‌کند.

با پیروی از این نکات، شما می‌توانید پاک کردن گواش از لباس را به راحتی انجام دهید و بتوانید لباس‌های خود را دوباره استفاده کنید. همچنین مواظب باشید که پارچه‌ها و مواد خود را برای هر مرحله از پاک کردن تست کنید تا از ایجاد آسیب به آنها جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *